Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Azospermi Hastaları Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

07.09.2018
729
A+
A-
Azospermi Hastaları Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Azospermi Hastaları Çocuk Sahibi Olabilir Mi?

Azospermi hastalığı yüz erkekten birinde görülen bir hastalıktır. Ancak azospermi hastalığının tedavisi mümkündür. Sıfır sperm hastalığı olarak bilinen azospermi semen analizi yapılması halinde hiç sperm bulunmaması halidir. Semende sperm olmaması durumu kişilerin doğal yöntemler kullanılsa da çocuk sahibi olamayacağına işarettir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık azospermi hastalığının tedavisi de mümkündür.


Azospermi Nedenleri

Azospermi nedenlerini iki farklı başlık altında toplamak mümkündür. Azospermi sperm üretimine ve tıkanıklığa bağlı olarak iki nedenle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Sperm Üretimine Bağlı Azospermi Oluşumu

Genetik rahatsızlıklar, hormonal eksiklikler, çeşitli enfeksiyon oluşumları, testislerin doğum nedeniyle yukarı kanalda olması gibi sebeplere bağlı olarak vücutta sperm üretimi meydana gelmemektedir.

Tıkanıklığa Bağlı Azospermi Oluşumu

Tıkanıklığa bağlı olarak azospermi oluşumu meydana gelen hastaların testislerinde sperm üretimi olur. Ancak kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meninin dışarıya atılması söz konusu değildir.
Azospermi nedenlerinin tedavisi her belirti için farklılıklar göstermektedir.

Azospermi Belirtileri Nelerdir?
Azospermi hastalığının herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Bu hastalarda meninin görünümü de rengi de doğal bir şekilde görünmektedir. Azospermi teşhisi yapabilmenin tek yolu spermiogramdır. Sperm testi olarak bilinen spermiogram kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Azospermi tedavisine başlanabilmesi için öncelikle azospermi nedeninin kesin olarak belirlenmesi gerekir. Teşhisin yapılabilmesi için mutlaka hormon analizlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca kan örneği alınmalı ve radyolojik testler mutlaka yapılmalıdır. Tüm tetkikler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra üroloji doktoru gerekli muayeneleri yapar ve hastalığın tedavisi için nasıl bir yöntem belirleneceği kararlaştırılır. Tıkanıklık nedeniyle azospermi hastalığının tespit edilmesi halinde cerrahi operasyon kullanılmakta ve spermin dışarıya çıkarılması amaçlanmaktadır. Kanalların açılmasıyla birlikte doğal yolla gebelik oluşumunun gerçekleşmesi beklenmektedir. Üretim bozukluğu nedeniyle meydana gelen azospermi hastalığında cerrahi operasyonlar kullanılarak sperm toplayıcı kanallar veya testislerden toplanmaktadır. Sperm toplamak için Mikro-Tese yöntemi kullanılmaktadır. Yapılan tetkikler sonrasında sperm üretme potansiyeli olan kanalcıklardan örnekler alınmaktadır. Mikro-Tese yöntemini kullanan doktorun tecrübesi bu aşamada oldukça önemlidir. Tecrübe ve deneyim ile sperm bulma başarısı doğru orantılıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.