Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Dövme Sildirme

26.09.2018
3.967
A+
A-
Dövme Sildirme

Son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de dövme yaptıranların sayısında çok fazla artış gözlenmektedir. Birçok kişi çevresindeki örnekleri görerek bir heves uğruna dövme yaptırmaktadır. Ancak dövme yaptıranların yaklaşık %50’si bir süre sonra ise pişman olup, yaptırdığı dövmeyi sildirmenin yöntemlerini aramaktadır.

Dövme Sildirmek için Hangi Yöntemler Kullanılır?

Dövmelerin silinmesi için bugüne kadar birçok farklı yöntem denenmiş ise de genel olarak bunlardan olumlu sonuçlar elde edilememiştir. Ancak, son yıllarda gelişen lazer teknolojisi ile birlikte dövmeler eskiye göre daha başarılı olarak silinebilmektedir.

 

Yüksek yoğunluğa sahip özel dalga boyundaki lazer ışını, dövmenin yapımında kullanılmış olan boya moleküllerini parçalayarak etkili olmaktadır. Lazer ile parçalanan boya molekülleri daha sonra vücut tarafından emilerek yok edilir.

 

Tek Seansta Dövme Sildirmek Mümkün müdür?

En basit dövmenin silinmesi bile lazer teknolojisi ile tek seansta mümkün değildir. Dövmenin kaç seansta silineceği, silme işleminin ne kadar başarılı olacağını belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bazı dövmeler 2 seansta tamamen silinebilirken bazı dövmelerin silinme işlemi ise 10-15 seansı bulabilmektedir. Ancak hiçbir dövme dilme işleminin %100 garantisi yoktur. Kısacası bazı dövmeler tamamen silinirken bazı dövmeler ise vücutta iz bırakabilmektedir.

Silme işleminde başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri, dövme yapımında kullanılan renklerdir. Örneğin; siyah ve gri dövmeler oldukça kolay silinebilirken, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesi oldukça zordur.

 

Dövme sildirmek isteyen kişiler, işlemin en kısa sürede gerçekleşmesini isterler. Eğer seans araları kısa tutulursa bazı komplikasyonlar ve yan etkiler gelişebilmektedir. Bu nedenle en ideal dövme sildirme işlemi için seans araları 4-6 hafta arasında tutulmalıdır.

 

Hangi Bölgelerdeki Dövmeler Daha Kolay Silinir?

Kol ve bacakların uç kısımlarında yaptırılan dövmeler genellikle daha zor silinmektedir. Dövme kalbe yakın bir yerde ise silme işleminde başarı oranı artmaktadır. Bunun nedeni, kan dolaşımının bu bölgelerde daha hızlı olmasıdır.

 

Dövmenin profesyonel bir dövmeci tarafından yapılması da silme işleminin başarısını artıran faktörlerden birisidir. Çünkü, profesyonel yapılan dövmelerde boya maddesi cildin daha derinlerine ve aşağı yukarı aynı seviyelere yerleşmektedir. Amatörce yapılan dövmelerde ise boya çok yoğun olabilmekte ve bu durum silme işlemini zorlaştırmaktadır.

 

Dövmenin Silinmesinden Sonra Vücutta Değişiklik Olur mu?

Lazer ile dövme silme işlemi sonrası dövmenin olduğu bölgedeki cilt renginde koyulaşma veya açılmalar görülebilir. Dövme yaptırılırken kullanılan boyanın içeriğinde titanyum bulunması halinde, silme işleminden sonra oluşan cilt kararmaları bazı teknikler ile kaybolmaktadır. Ten rengi koyu olan kişilerde işlem sonrası cilt rengi solabilmektedir. Bu yüzden bu kişilerde önce ufak bir bölgede deneme uygulaması yapıp neticeyi görmek mantıklı olmaktadır. Ciltte oluşan renk değişiklikleri 6 ile 12 ay içerisinde genellikle kaybolur. Ancak bazı durumlarsa bu renk değişiklikleri kalıcı da olabilmektedir.

 

Dövme silme işleminden sonra oluşabilecek problemlerden biri de yanıklar ve keloid denilen kabarık cilt lezyonlarıdır. Bu sorunlar için uygun kremler reçete edilir. Kremlerin düzenli kullanılması ile lezyonlar zamanla kaybolur.

 

 

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.