Site rengi

Tasarım

ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Akdeniz Anemisi

26.09.2018
4.001
A+
A-
Akdeniz Anemisi

Talasemi, genetik bir kan hastalığıdır ve ülkemizde de özellikle çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Halk dilinde Akdeniz anemisi olarak anılan talasemi, çocuğun ebeveynlerinden en az birinin hastalığı taşıyıcı olmasıyla olur. İki tür Akdeniz anemisi bulunmaktadır. Bu türler; Beta Talasemi ve Alfa Talasemidir. Beta Talasemi ciddi bir sağlık problemidir ve belirtiler yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler;  büyüme bozukluğu, iştahsızlık, asabiyet, cilt soğukluğu şeklinde görülür. Hastalığın tanısı, laboratuvar ortamında uygulanan kan sayımı testi ile kolayca konulabilir. Beta Talasemi türünün tedavi sürecinde rutin kan nakilleri ve ilaç kullanımı yöntemleri yer alır. Alfa talasemisi, doğumdan önce başladığı için Beta talasemi türüne göre daha ciddi bir anemi türüdür.

Talasemiden etkilenen bebekleri rahminde taşıyan anne adayları ciddi hamilelik ve doğum sorunları riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hastalık Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlarda daha yaygın görülür.

 

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Kimlerde Görülür?

Akdeniz Anemisi hastalığı Afrika, Asya, Orta Doğu, Türkiye ve Yunanistan gibi kıyısı Akdeniz bölgesindeki ülkelerde yaşayan kişilerde daha yaygın görülür. Hastalığın en çok yaygın olduğu ülkeler ise; Çin, Bulgaristan, İtalya, Kıbrıs, Endonezya, Yunanistan ve Türkiye’dir.

 

Akdeniz Anemisi Taşıyıcılığı Nedir?

Dünyaya gelen bebeklerde bir özelliğe ait olan 2 gen bulunmaktadır. Bu genlerden biri babadan diğeri ise anneden bebeğe geçmektedir. Beta talasemi türünde baba ve anneden gelen globin geni normal ise bebek normal, genlerden biri değişime uğramış ise bebek taşıyıcı, şayet iki gende değişime uğramış ise anemi hastası olarak dünyaya gelir. Talasemi taşıyıcısı olan anne ve babalar, farklı sağlık sorunları için yapılan kan testlerinden geçtiği esnada tesadüfen hastalığın teşhisi konulabilir.

Akdeniz anemisi taşıyıcısı olan kişilerde hafif kansızlık problemleri görülür ve kendilerine uygulanan demir tedavisinden olumlu bir sonuç elde edemezler. Akdeniz anemisi hastalarında ise ağır kansızlık sorunu görülmektedir. Anne, baba ve çocuklarının tam kan sayımı, genetik tetkikleri ve hemoglobin elekroforezi yapılarak hastalığın kesin teşhisi konulur.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Teşhisi

Talaseminin belirtileri çocuk 2 yaşlarına geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Muayene sırasında hekim anemi varlığından şüphe ederse, kan testi yapılmasını ister ve laboratuvardan çıkan tahlil sonuçlarına göre teşhis kolayca konulur. Özellikle çocukta büyüme ve gelişme geriliği, solunum problemleri, çabuk yorulma sorunu varsa Akdeniz anemisinden şüphe edilmelidir.

 

Talasemi türüne ve ciddiyetine bağlı olarak, yapılacak fiziki muayene de hekimin teşhisi koymasına yardımcı olabilir. Örneğin, normal değerlerinden daha büyük bir dalak hemoglobin hastalığının belirtisi olabilir. Talasemi (Akdeniz anemisi) olan hastada kan testi sonuçlarında ortaya çıkanlar;

 

 • Düşük seviyelerde kırmızı kan hücreleri
 • Soluk renkte kırmızı kan hücreleri
 • Beklenenden daha küçük olan kırmızı kan hücreleri
 • Pürüzlü hemoglobin dağılımı
 • Boyut ve şekli değişen kırmızı kan hücreleri

 

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Belirtileri

 • Yüz kemiklerinde şekil bozuklukları
 • İdrarda koyuluk
 • Gelişim geriliği ve büyümede gecikme
 • Çabuk veya aşırı yorulma
 • Soluk ve sarı cilt
 • Deride koyulaşma ve bacaklarda yara

 

Akdeniz Anemisi, solgunluk ve çabuk yorulma gibi belirtilerle demir eksikliği sorunuyla benzerlik göstermektedir. Eğer demir eksikliği sanılarak anemi teşhisi konulamazsa çocukta kansızlık, büyüme geriliği, sarılık, karaciğer ve dalakta büyüme gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Alfa talasemi türünün en üst seviyelisi ise anne karnındaki bebeğin ölümüne bile yol açabilmektedir. Beta talasemi türünde ise anne karnındaki bebeğin yaşam tehlikesi bulunmamaktadır.

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Tedavisi

Bu sağlık sorunu ile yaşayan hastalar, hayatları boyunca 3-4 haftada bir defa kan desteği almalıdır. Hastanın hemoglobin düzeyinin 9,5 g/dl’nin üstünde tutulması gereklidir. Kansızlık sorununun giderilmesi için verilen kan transfüzyonları ilerleyen dönemlerde vücutta demir birikimine neden olarak trioid, akciğer, kalp, dalak ve pankreas gibi organlarda hasara neden olabilir. Bu sorunları önlemek için anemi hastalarına 3 yaş civarında bir pompa ile haftada en az 5 günü yaklaşık 8 saat kadar süren deri altı infuzyonu yoluyla ilaç enjekte edilir.

 

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Tedavi Yöntemleri

 • Kan nakilleri
 • Kemik iliği nakli
 • İlaçlar ve takviyeleri
 • Dalak veya safra kesesini çıkarmak için ameliyat yapılması

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.